Суперкубок уєфа: історія створення, цікаві факти і переможці турніру

Суперкубок УЄФА - це офіційний футбольний турнір, який зазвичай відкриває європейський сезон. Він проводиться в серпні. Турнір складається всього з одного матчу - і в ньому зустрічаються команди, які перемогли в попередньому сезоні в Лізі Чемпіоном і в Лізі Європи.

суперкубок уєфа

підстава

Суперкубок УЄФА заснували в 1972 році. Ініціатором ідеї став Антон Віткамп - репортер популярної голландської газети під назвою "De Telegraaf". Трохи пізніше він став редактором спортивного відділу видання. У ті часи голландський футбол був дуже хороший. Тому Віткамп хотів знайти той самий оригінальний спосіб продемонструвати сили нідерландських команд на європейській футбольній арені. тоді ФК "Аякс" і "Фейеноорд" чотири рази доходили до фіналу Кубка європейських чемпіонів. Три рази їм вдавалося завоювати головний трофей.

І в той час розігрувався Кубок європейських чемпіонів і Кубок володарів кубків. Природно, в кожному турнірі була своя команда-переможець. Віткампу прийшла в голову геніальна ідея - а що, якщо влаштувати матч між ними? Боротьба між двома найсильнішими клубами могла б з`ясувати, який з них дійсно є найсильнішим, і гідний займати п`єдестал пошани. Так репортер поділився ідеєю з Япом ван Прага (президентом "Аякса"), Якому вона дуже сподобалася. І вони стали готувати перший турнір.

перший матч

Коли Віткамп з ван Прага старшим (з батьком Япа) вирушили на зустріч з Артеміо Франкі, що є на той момент президентом УЄФА, вони планували розповісти про ідею турніру і отримати таку собі підтримку. Однак той відмовився. Нібито, вболівальники "Рейнджерса", З яким повинен був, по ідеї, грати "Аякс", Поводяться неналежно, і відмова мав послужити покаранням. Але президент, з нагоди сторіччя "Рейнджерса", Дозволив провести гру - в неофіційному протистоянні.

Разом фінансувала турнір та сама газета Віткампа. За результатами двох матчів "Аякс" виграв з рахунком 6: 3. Це був перший Суперкубок УЄФА, і він поклав початок подальшому розвитку ідеї турніру.

футбол суперкубок уєфа

Що було далі

На наступний рік УЄФА дала згоду курирувати турнір. Він повинен був проходити між "Аяксом" і "Міланом". Тоді голландська команда знову виграла Суперкубок УЄФА.

У 1974-му турнір не провели. А все тому, що мюнхенська "Баварія" і "Магдебург" не могли ніяк домовитися про дату проведення. Загалом, стабільно турнір став проводитися тільки в 1975-го. Але і в 1981-му знову його скасували - тепер уже "Динамо" з Тбілісі не міг домовитися про терміни з "Ліверпулем".

У 1985-му на Суперкубку відбулася знаменита сьогодні Ейзельская трагедія. Тоді на матчі, що проходить між "Ювентусом" і "Ліверпулем", Сталася справжня битва між фанатами. Загинули люди. А обидві команди були покарані за своїх неадекватних уболівальників - їх на п`ять років виключили з усіх турнірів УЄФА.

Багатьом полюбився такий яскравий футбол. Суперкубок УЄФА став одним з найбільш очікуваних турнірів. Всім хотілося подивитися на битву найсильніших клубів. По закінченню сезону 1998/99 було прийнято рішення проводити турнір між тими командами, які виграли в Кубку УЄФА і в Лізі Чемпіонів.

суперкубок уєфа барселона

Переможці

Хто найчастіше вигравав Суперкубок УЄФА? "Барселона" - На її рахунку п`ять перемог і чотири поразки. Останній виграш був в минулому, 2015 році. слідом йде "Мілан" (Теж 5 перемог, але тільки 2 поразки). У "Ліверпуля" і "Аякса" - По 3 виграшу. Слідом йде мадридський "Реал" і "Андерлехт", потім "Валенсія", "Ювентус" і "Атлетіко" - У них по дві перемоги і нуль поразок. Найчастіше в турнірі не щастило "Баварії" і "Севільї" - У цих команд тільки по одному виграшу і по три програшу. Але зовсім не досягли успіху в даному турнірі такі клуби, як міланський "Інтер", донецький "Шахтар", московський "ЦСКА", "Фейеноорд", дортмундська "Боруссія", "ПСЖ", "Арсенал", "Вердер", "Сампдорія" і ще деякі ФК. Вони брали участь в турнірі лише один раз і програли.